Analoginis reidas Sirutėnuose

Rugpjūčio 27-31 dienomis į Sirutėnuose (Utenos r.) skulptoriaus Jono Šimonėlio skulptūrų parko pašonėje stovinčios sodybos valdas galėjai patekti tik tuo atveju, jei sau į kompaniją pasiėmei juostinį, dumplinį ar kitokį dailiai šviečiančio ekranėlio neturintį fotoaparatą. Kas jei ne, paklausite? O jau tuomet jus pasitiks vienas švytinčių LAFA narių veidų ir kone primygtinai įsiūlys vieną saviškių. Taigi, paskutinįjį vasaros savaitgalį Sirutėnuose vyko antrasis Lietuvos analoginės fotografijos asociacijos pleneras.

Asociacijos narys, paties Jono Šimonėlio sūnus Petras jau antrus metus iš eilės beatodairiškai priglaudžia ištikimuosius savo kolegas, LAFA narius gražiausioje Sirutėnų apylinkėse sodyboje. Gražiausioje ne tik dėl žaliausios gamtos, šalia esančiame tvenkinyje kvarkiančių pulko varlių ar netgi vos už kelių žingsnių stūksančio paties skultūrų parko, bet ir sodybos, savo daugybe akis blaškančių didelių langų, primenančios apžvalgos namelį. Ten patekus mintys apie kelionę namo paralyžuoja. Todėl akivaizdu, kad apie namus nieks ir negalvoja.

Idant pleneras nepasibaigtų tik neišryškintų juostelių bei kasečių krūvele, sodyboje buvo įrengti du tamsūs kambarėliai aka fotolaboratorijos.

Pradėsiu nuo didžiausių įrankių. Kipras Kasputis su Domo Riniaus gaminta gigantiška (kaip prezidentui ir priklauso) 40×50 cm dumpline kamera bei mažesne, 18×24 cm., fotografavo tiesioginius pozityvus bei negatyvus. Foto objektas – Utenos rajone, Sudeikių seniūnijoje esanti apleista architektūra. Tuo metu Domas savadarbėmis 30×40 cm dumplėmis atliko keletą tiesioginių pozityvų parko teritorijoje. Andrius Penkauskas fotografavo į 35 mm ir 13×18 cm juostas (buvo atlikta dalyvių, esančių skulptūrų parke, tipologija), o Petras Šimonėlis  ir Toma  pyškino į 120, plačią juostą. Užsukęs buvo ir Gediminas Sadauskas su žmona Viktorija. Jis atsivežė haselbladą bei fotografavo į 120 juostą. Teodoras Malinauskas ir aš į savo fotoaparatus buvome įsisukę 35 mm juostas.

Plenerui įpusėjus nepasikuklinom pasidaryti ir bendrą nuotrauką-tiesioginį pozityvą dumpline 40×50 cm kamera. Tiesioginiai pozityvai ypatingi tuo, kad juose užfiksuojamas veidrodinis atspindys ir tai yra vienintelis ir vienetinis kadras, neturintis savo negatyvo ir atliekamas tiesiai ant fotopopieriaus. Unikumas – kaip ir visa LAFA.

Vykę/nepavykę kadrai, įstabus oras, dvi vaivorykštės tame pačiame danguje tuo pačiu metu, žalia gamta su šokuojančiom dar žalesnėm varlėm, noras išmokti, pamatyti, padaryti ir nenoras išvažiuoti – aplinka, glėbusi LAFA rugpjūčio 27-31 d.d. Sirutėnuose. Taip buvo uždaryta analoginė vasara ir atidarytas ruduo. Atvažiuokite kitąmet.

Aistė Sutkutė

Leave a Reply

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.